X
Nowy Portal Najpierw Mieszkanie

Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!   

Nowy Portal Najpierw Mieszkanie
Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!       

Europa Centralna – spotkanie “Drogi z bezdomności” w Budapeszcie

06.05.2015

Ludzie z krajów Europy Centralnej czują pewną wspólnotę funkcjonując w europejskich sieciach wymiany doświadczeń, wiedzy i kontaktów. Wieloletnie funkcjonowanie w realiach nieznanego starym krajom członkowskim UE systemu powoduje, że bardzo łatwo łapiemy pewne aluzje, rozumiemy problemy i utożsamiamy się z realiami najbliższego sąsiada.

Doświadczyliśmy tego w Budapeszcie podczas pierwszego spotkania pracowników, działaczy i badaczy pracujących z ludźmi i/lub na rzecz ludzi doświadczających bezdomności w Rumunii, Czechach, na Węgrzech i w Polsce. Gospodarze spotkania przedstawili kilka ciekawych programów “opartych o mieszkania” adresowanych do osób bezdomnych. Zaskoczyła nas duża dostępność pokoi hostelowych wynajmowanych po bardzo preferencyjnych cenach osobom bezdomnym pracującym (ang. single occupancy rooms) oraz programy pomocy osobom mieszkającym w niekonwencjonalnych miejscach, głównie samodzielnie skonstruowanych budkach w lasach okalających stolicę Węgier, dzięki którym ludzie  przenosili się do mieszkań i żmudnie uczyli się życia w nich pod opieką pracowników socjalnych.

Jednym z punktów rozpalających dyskusję były programy oparte o ideę “Najpierw mieszkanie”. Na Węgrzech nie ma żadnego programu, który spełniałby wszystkie cechy NM, są natomiast programy podobne, przyjmujące NM jako nazwę własną i wykorzystującą jej adaptację do lokalnych warunków do skutecznego pomagania ludziom. Wstępna wymiana informacji między uczestnikami spotkania doprowadziła do wniosku, że w warunkach Europy Centralnej program Najpierw mieszkanie nie ma szans na realizację z przyczyn finansowych – system zasiłków i pomocy państwa kierowanej do ludzi długotrwale bezdomnych z podwójnym rozpoznaniem nie pozwala na samodzielnie utrzymywanie się w mieszkaniu. Węgierskie prezentacje zainspirowały uczestników do poszukiwania lokalnych adaptacji.

BMSZKI pokazały ciekawe rozwiązanie problemu gromadzenia danych o bezdomności. W 1999 roku kilkoro badaczy zawiązało nieformalną grupę, która raz w roku (3 lutego) przeprowadza badanie liczby osób, które w dniu badania są klientami placówek/usługodawców. Co roku coraz więcej usługodawców zgłasza się do udziału w badaniu. Respondenci podają inicjały i datę urodzenia co pozwala na porównywanie danych z kolejnych lat i wykluczenie podwójnego liczenia. Ostatnie badanie objęło usługi zapewniające 11 000 miejsc. Dzięki takiej metodologii możliwe jest stwierdzenie iż przez ostatnie 5 lat na Węgrzech 48000 ludzi skorzystało z pomocy z tytułu bezdomności. Ze względu na nieformalny charakter grupy prowadzącej “badanie 3 lutego” dane są uznawane za nieoficjalne. Według danych oficjalnych/rządowych ludzi doświadczających bezdomności jest trzy razy więcej, jednak badacze potrafią wskazać ewidentne błędy w przetwarzaniu danych rządowych.

Więcej o projekcie “Ways out of Homelessness”.

BMSZKI jest instytucją samorządową utworzoną w 1993 roku. Zaczęła od prowadzenia ośmiu „usług”/placówek dla osób doświadczających bezdomności. Obecnie prowadzi placówki w całym kraju, są to noclegownie, centra dzienne, czasowe hostele, doradztwo zawodowe/pośrednictwo pracy, programy wspieranego mieszkalnictwa, medyczne, zespoły streetworkerskie. Realizuje także projekty międzynarodowe finansowane ze środków unijnych oraz prowadzi badania zjawiska bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego.

PROGRAM:

Peter Bacos, Przegląd polityki wobec bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego na Węgrzech

Kocsis Hostel BMSZKI

Program najmu pokoi indywidualnych (ang. single occupancy rooms)

Program „Najpierw mieszkanie” Habitat for Humanity,

Wspierane mieszkania dla ludzi z przestrzeni publicznej  – otwarcie na ulice

Gabriella Szabo, Praca z ludźmi bezdomnymi w Centrum Wspierania Rodziny w Budafok,

Opowieść Eriki

SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC

Więcej zdjęć…

Projekt realizowany przez lidera Fundację Ius Medicinae oraz partnerów Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej i Armię Zbawienia w Islandii w Programie Obywatele dla Demokracji finansowanym ze środków EOG